O mnieOd zawsze mieszkam w Kwidzynie. Od zawsze w tym samym miejscu, w tym samym bloku, w sercu miasta. Od zawsze interesowały mnie dzieje miasta, które chętnie popularyzuję w różnych formach: na blogu, w wydawnictwach, podczas różnych spotkań. Badaniami i popularyzowaniem wiedzy historycznej z zakresu dziejów miasta Kwidzyna i Powiśla zajmuję się już ponad dwadzieścia lat.

Justyna_Liguz

dr Justyna Liguz

     Urodziłam się w 1970 r. w Kwidzynie. W 1994 r. ukończyłam studia w Instytucie Historii i Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 90′ pracowałam jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Kwidzynie oraz Zespole Szkół w Nowym Dworze Kwidzyńskim. Potrafiłam zjednać sobie sympatię młodzieży, która przez trzy lata wybierała mnie na „Rzecznika Praw Ucznia”. W latach 1999 – 2003 uczestniczyłam w studiach doktoranckich na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu, gdzie prowadziłam również projekt badawczy finansowany przez Komitet Badań Naukowych w Warszawie, a merytorycznie oceniony jako bardzo dobry. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych z zakresu historii uzyskałam w 2003 r. Od 2003 roku pracuję jako główny specjalista ds pracowni regionalnej w Kwidzyńskim Centrum Kultury w Kwidzynie. Od 2000 roku, SPOŁECZNIE jestem założycielką i prezesem Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także redaktorem naczelnym kwartalnika kulturalno-historycznego “Schody Kawowe”.

W swojej szerokiej działalności pracuję z wieloma grupami w środowisku lokalnym na rzecz budowy tożsamości regionalnej. Niełatwa to budowa, w mieście, które „polską historię” buduje dopiero od 1945 roku. Niełatwa, wśród mieszkańców, którzy w 90% osiedlili się tu, pochodząc z różnych stron: zza Buga, z południa, z Ukrainy, z centralnej Polski… Działania, pobudzające aktywność różnych osób można przyrównać do regularnej uprawy pola, gdzie plony zbiera się coraz większe dopiero z roku na rok. Nie zrażają mnie „niewielkie” sukcesy czy porażki, które zawsze pojawiają się przy realizacji różnych działań lub inicjowaniu nowych pomysłów w społeczności lokalnej Kwidzyna. Organizując jakiekolwiek przedsięwzięcie wykorzystuję energię, wiedzę, pomysły, umiejętność organizacji i koordynacji działań.Facebook Iconfacebook like buttonYouTube IconVisit Our Blog